InterLinc Home Page
lancaster.ne.gov
US Flag Vote
Lancaster County
Election Commissioner

School Boards


Lancaster County School Board Members
Lincoln Public Schools (District #1)
Waverly Public Schools (District #145)
Malcolm Public Schools (District #148)
Norris Public Schools (District #160)
Raymond Central Public Schools (District #161)


Lincoln Public Schools
(District #1)

						     Term of Office
	District 1
	Kathy Danek (Dem)	4261 Knox St.		2013-2017
				Lincoln 68504

	District 2
	Richard Meginnis (Rep) 	2720 Katy Cir.	 	2011-2015
				Lincoln 68506

	District 3
	Barbara Baier (Dem)	727 S 18th St.		2013-2017
				Lincoln 68508

	District 4
	Edward F. Zimmer (Dem)	3350 M St. 		2011-2015
				Lincoln 68510

	District 5
	Lanny Boswell (Rep)	5000 S. 63rd St.	2013-2017
			    	Lincoln 68516

	District 6
	Katie McLeese  		600 Lakewood Dr. 	2011-2015
	   Stephenson  (Dem)	Lincoln 68510

	District 7
	Don Mayhew (Dem)	5041 S 30th St.	 	2013-2017
				Lincoln 68516


Waverly Public Schools
(District #145)
Lancaster County Representatives Only

						     Term of Office
	Ward 1(Portions of Lancaster and Otoe Counties)
	Dennis Francke (Dem)   11300 A St.		2011-2015
				Lincoln 68520

	Ward 2 (Portions of Lancaster, Cass, and Otoe Counties)
	Alan K. Retzlaff (Rep)	1905 So. 148th St.	2013-2017
				Walton 68461

	Ward 3 (Cass County Only)
	David Doran (NO)	3904-214th St.		2011-2015
				Walton 68461

	Ward 4 (Lancaster County Only)
	Andy Grosshans (Rep) 	10350 N. 150th St. 	2013-2017
			     	Waverly  68462

	Ward 5 (Lancaster County Only) 
	Bruce Sedivy (Rep) 	10611 N 138th St. 	2011-2015
			   	Waverly 68462

	Ward 6 (Portions of Lancaster, Saunders, and Cass Counties)
	Cheryl K. Landon (Rep) 	19617 E Agnew Rd. 	2013-2017
			    	Greenwood  68366


Malcolm Public Schools
(District #148)

						     Term of Office
	All Positions At-Large
	Includes portions of Lancaster and Seward Counties
	Michelle R. Bice (Rep) 	360 Elk Creek Rd. 	2011-2015
				Malcolm 68402

	Donald Densberger(NP) 	8100 W McKelvie Rd.	2011-2015
				Malcolm 68402

	William E. England (Rep)7901 NW 12th St. 	2013-2017
				Lincoln 68531	

	Andrea Holka (Rep) 	8901 W Fletcher Ave. 	2013-2017
				Malcolm  68402

	Kevin Lostroh (Rep) 	13651 W Adams St. 	2011-2015
				Lincoln 68524

	Craig Vanderkolk (Dem) 	10000 W Bluff Rd.	2013-2017
				Malcolm 68402


Norris Public Schools
(District #160)

						     Term of Office
	Ward 1
	Jim Kruger (Rep) 	5815 Kess Dr. 		2013-2017
				Lincoln 68516

	Ward 2
	Patricia Bentzinger 	17005 S 54th St.	2011-2015
		(Dem)		Hickman 68372

	Ward 3
	Tony Glenn (Rep) 	820 Sunflower Dr. 	2013-2017
				Hickman 68372

	Ward 4
	Jim Craig (Dem) 	108 E 7th St.		2011-2015
				Panama 68419

	Ward 5
	Larry Grosshans (Rep)	801 Russell Cir.	2013-2017
				Firth 68358

	Ward 6
	Craig Gana (Rep)	2200 W Panama Rd.	2011-2015
				Martell 68404


Raymond Central Public Schools
(District #161)
Lancaster County Represenatives Only

						     Term of Office
	Ward 1
	Mark A. Christensen     275 W. Waverly Rd.  	2013-2017
		      (Rep)	Raymond  68428

	Ward 2 (Saunders County only)


	Ward 3
	David G. Grimes (Rep)	22300 N 1st St.		2013-2017
				Raymond  68428

	Ward 4 (Saunders and Butler Counties only)


	Ward 5 (Saunders County only)


	Ward 6
	Timothy White (Dem) 	20405 NW 126th St.	201--2015
				Valparaiso  68065


Election Commissioner