InterLinc Home Page
lancaster.ne.gov
US Flag Vote
Lancaster County
Election Commissioner

Offices Up For Election in 2006


Incumbent filing deadline - February 15, 2006
Candidate filing deadline - March 1, 2006
Primary Election - May 9, 2006
General Election - November 7, 2006

Federal Offices State Offices
Lancaster County City Offices
Village Offices Southeast Community College
Natural Resources Districts Boards of Education
Public Power Districts Educational Service Units
Paving Districts Party Conventions
Retention of Judges Sample Ballot
Qualifications and Filing Procedures
Federal Offices

United States Senator
United States Representative in Congress -- 1st District

State Offices
Governor
Secretary of State
Attorney General
Auditor
Treasurer
State Legislature, Districts 26, 28, 30, & 46
State Board of Education, District 5
University of Nebraska Board of Regents, District 5
Public Service Commissioner, District 1

Lancaster County
County Commissioners, Districts 1, 3, & 5
Assessor/Register of Deeds
Attorney
Clerk
Sheriff
Engineer
Treasurer
Clerk of the District Court
Public Defender

City Offices
City of Hickman
Mayor
Council Members (3)

City of Waverly
Council Members (2)

Villages
(General Election Only)
Village of Bennet
Board Members (3)

Village of Davey
Board Members (2)

Village of Denton
Board Members (2)

Village of Firth
Board Members (2)

Village of Hallam
Board Members (2)

Village of Malcolm
Board Members (2)

Village of Panama
Board Members (2)

Village of Raymond
Board Members (2)

Village of Roca
Board Members (2)

Village of Sprague
Board Members (3)

Southeast Community College
Board of Governors
(Districts 1,3,4, and 5)

Natural Resources Districts
Lower Platte South

Board of Directors
(Districts 1,3,4,5,6,7,8,9,10, and At Large)

Nemaha

Board of Directors
(District 1 and At Large)

Boards of Education
Waverly District 145
(Wards 1,3, and 5)

Malcolm District 148
(3 At Large Members)

Norris District 160
(Wards 2, 4, and 6)

Raymond District 161
(Wards 2, 4, and 6 -- 4 year term)
(Ward 3 -- 2 year term)

Saline 2 (Crete)
(3 At Large Members)

Saline 82 (Wilber-Clatonia)
(3 At Large Members)

OR-1 (Palmyra)
(3 At Large Members)

Seward 5 (Milford)
(3 At Large Members)

Gage 34 (Daniel Freeman)
(3 At Large Members)

Public Power Districts
(General Election Only)
Norris Power District
(Subdivision 5)

Educational Service Unit
(General Election Only)

Educational Service Unit #6
(At Large Board Members)


Educational Service Unit #4
(At Large Board Members)


Educational Service Unit #5
(At Large Board Members)


Educational Service Unit #2
(At Large Board Membesr)

Paving Districts
(General Election Only)

Al Larsen Subdivision
6 year term


Clarendon Hills Subdivison
2 year term
4 year term
6 year term


Country Lane Estates Subdivision
6 year term


Deerhaven Acres Subdivision
6 year term


Nealrene Acres Subdivision
2 year term
4 year term
6 year term


Ridgewood Subdivision
6 year term


Yankee Ridge Subdivision
6 year term

Party Conventions
(Primary Election Only)

Delegates
to the
Republican, Democrat, Green and Nebraska
County Party Conventions

Retention of Judges
(General Election Only)

List of Judges up for Retention will be provided in Summer 2006

Election Commissioner