InterLinc Home Page
lancaster.ne.gov
US Flag Vote
Lancaster County
Election Commissioner

Candidates


Offices Up For
the November 2, 2004 General Election Ballot
Federal Offices
President/Vice President

United States Representative
in Congress -- 1st District
State Offices
State Legislature, District 21
State Legislature, District 25
State Legislature, District 27
State Legislature, District 29

State Board of Education, District 1
Lancaster County
County Commissioner, District 2
County Commissioner, District 4
City Offices
City of Hickman
City of Waverly
Southeast Community College
Board of Governors

District 1
District 3
District 4
District 5
At Large
Natural Resources District
Lower Platte South
Nemaha
Norris Public Power District
Subdistrict 3
Subdistrict 7
Boards of Education
Waverly, District 145
Malcolm, District 148
Norris, District 160
Raymond, District 161
Daniel Freeman, Gage 34
Palmyra, Otoe OR1
Crete, Saline 2
Wilber-Clatonia, Saline 82
Educational Service Units
County Representatives

#6 -- Lancaster County
#6 -- Saline County
#6 -- Seward County
#2 -- Saunders County
#4 -- Otoe County
Village Boards of Trustees
Bennet
Davey
Denton
Firth
Hallam
Malcolm
Panama
Raymond
Roca
Sprague
Road Improvement Districts Board of Trustees
Al Larson
Ridgewood
Countrylane Estates
Deerhaven Acres
Yankee Ridge


Federal Offices

President/Vice President

United States Representative in Congress, 1st District


State Offices

State Legislature, District 21

State Legislature, District 25

State Legislature, District 27

State Legislature, District 29

State Board of Education, District 1


Lancaster County

County Commissioner, District 2

County Commissioner, District 4


City Offices

Hickman City Council (3 positions)

Waverly Mayor

Waverly City Council (2 positions)


Southeast Community College, Board of Governors

District 1

District 3

District 4

District 5

At Large


Natural Resources Districts

Lower Platte South, Sub District 1

Lower Platte South, Sub District 3

Lower Platte South, Sub District 4

Lower Platte South, Sub District 5

Lower Platte South, Sub District 6

Lower Platte South, Sub District 7

Lower Platte South, Sub District 8

Lower Platte South, Sub District 9

Lower Platte South, Sub District 10

Nemaha, Sub District 1


Norris Public Power District

Subdistrict 3

Subdistrict 7


Boards of Education

Waverly, District 145, Ward 2

Waverly, District 145, Ward 4

Waverly, District 145, Ward 6

Malcolm, District 148 (3 At Large Positions)

Norris, District 160, Ward 1

Norris, District 160, Ward 3

Norris, District 160, Ward 5

Raymond Central, District 161, Ward 1

Raymond Central, District 161, Ward 3

Daniel Freeman (Gage 34)

Palmyra (Otoe OR1) -- 4 Year Term

Palmyra (Otoe OR1) -- 2 Year Term

Crete (Saline #2)

Wilber-Clatonia (Saline #82)

Educational Service Units

#6 Lancaster County Representative

#6 Saline County Representative

#6 Seward County Representative

#2 Saunders County Representative

#4 Otoe County Representative

Villages

Village of Bennet, Board of Trustees (2 positions)

Village of Davey, Board of Trustees (3 positions)

Village of Denton, Board of Trustees (3 positions)

Village of Firth, Board of Trustees (3 positions)

Village of Hallam, Board of Trustees (3 positions)

Village of Malcolm, Board of Trustees (3 positions)

Village of Panama, Board of Trustees (3 positions)

Village of Raymond, Board of Trustees (3 positions)

Village of Roca, Board of Trustees (3 positions)

Village of Sprague, Board of Trustees (2 positions)

Road Improvement Districts

Al Larson Subdivision Road Improvement District Board of Trustees

Ridgewood Subdivision Road Improvement District Board of Trustees

Countrylane Estates Subdivision Road Improvement District, Board of Trustees

Deerhaven Acres Subdivision Road Improvement District, Board of Trustees

Yankee Ridge Subdivision Road Improvement District, Board of Trustees (2 year term)

Yankee Ridge Subdivision Road Improvement District, Board of Trustees (4 year term)

Yankee Ridge Subdivision Road Improvement District, Board of Trustees (6 year term)



Election Commissioner